جمعه 4 مهر 1399

شعرخوانی شاعران عرب خوزستان در یادمان «فجر سلیمانی»

شعرخوانی شاعران عرب خوزستان
    -     کد خبر: 10656
    -     تاريخ انتشار : 1398/11/23|16:09
سرویس : استانها
به مناسبت گرامیداشت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و اربعین شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، مراسم شعرخوانی عربی با عنوان «فجر سلیمانی» در حوزه هنری خوزستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، فردین کوراوند مسئول واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری استان، انجمن شعر عربی دعبل خزایی را پایگاه و جایگاهی مهم در ساماندهی ادبیات تولید شده مردم عرب خوزستان دانست و اظهار کرد: این نشست در رثای شهید سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و با عنوان «فجر سلیمانی» و به مناسبت پیوند بین سالروز انقلاب اسلامی و اربعین سردار برگزار شد.

وی ادامه داد: در این محفل شاعران برجسته ای که در حوزه شعر عرب ایران که در سطح منطقه شناخته شده هستند از نقاط مختلف عرب‌نشین خوزستان از جمله اهواز، حمیدیه، سوسنگرد، هویزه و ...  شرکت کردند.

کوراوند به گستره ساکنان عرب خوزستان با فرهنگ دیرینشان اشاره کرد و افزود: شعر بسیار قوی در دل این جامعه خوزستانی شکل می‌گیرد و نقش بسیار مهمی در انتقال باورها، عقاید و دغدغه‌های مردم خوزستان را ایفا می‌کند.

وی با بیان اینکه جای خالی انجمن‌های شعری که این ظرفیت را پرورش دهد و اساتید این حوزه را معرفی کند خالی است، تصریح کرد: امیدوارم ما بتوانیم ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های این حوزه را در سطح ایران و منطقه معرفی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه واحد آفرینش‌های حوزه هنری خوزستان مدت‌هاست با شاعران عرب در تعامل است، تصریح کرد: با انجمن دعبل خزایی هم در چند برنامه گذشته همکاری داشته و قطعا این برنامه‌ها در مناسبت‌های مختلف که با فرهنگ و جغرافیای خوزستان در ارتباط است گسترش پیدا خواهد کرد.

مسئول واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری خوزستان ابراز کرد: در این محفل که شب شعر فارسی و عربی همزمان برگزار شد، جایی بسی خوشحالی است که تعامل بین شاعران عرب و شاعران غیرعرب برقرار است.

وی یادآور شد: این تعامل باعث می‌شود تا بالندگی در هر دو بحث شکل بگیرد.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت شعر ظرفیتی است که در فضای غیر سالنی هم امکان انتشار دارد، اظهار داشت: بنا داریم تا آثار تولید شده را در یک فضای گسترده رسانه ای هم منتشر کنیم که کمک به شناساندن ظرفیت شعر عرب و شاعران، توانایی این حوزه و همینطور خوراک فرهنگی علاقه‌مندان و مخاطبان شعر عربی در خوزستان فراهم خواهد کرد.

گفتنی است در این مراسم، یوسف شرهانی ، عبدالحسین صیاحی، محمدجواد ساعدی، سید امین موسوی و سعید کوتی شعرخوانی کردند و همچنین ابو سعد زرگانی با اجرای ساز سنتی رباب در سبک علوانی پرداخت.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال