چهارشنبه 5 آذر 1399
معاون راهبری استانهای حوزه هنری انقلاب اسلامی:

هنر انقلاب اسلامی درخدمت جهش تولید قرارگیرد/ حماسه ۱۳ آبان با صدای اسفندیار قره‌باغی در یادها مانده است

مرادی
    -     کد خبر: 12164
    -     تاريخ انتشار : 1399/8/7|12:52
سرویس : استانها
معاون راهبری امور استان‌های حوزه هنری کشور از تهیه و تدوین سند چشم‌انداز چهار ساله مراکز استانی مبتنی بر ظرفیت‌های بومی مراکز استانی حوزه هنری خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، میثم مرادی بیناباج در نشست صمیمی با کارکنان حوزه هنری آذربایجان شرقی با اشاره به رویکرد جدید در فعالیت‌های حوزه هنری اظهار کرد: حوزه هنری مراکز استانی پایگاه اصیل و اصلی جریان هنر انقلاب اسلامی هستند و برای حفظ این جریان تحول در مراکز استانی ضروری است.

معاون راهبری امور استان‌های حوزه هنری، یکی از ظرفیت‌های فرهنگی تاریخی مراکز استانی را نقش هر استان در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس خواند و گفت: بر این اساس یکی از مهم‌ترین محورهای تحولی در مراکز استانی ایجاد نهضت تدوین، تولید و انتشار کتاب‌های تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، جهاد و پیشرفت با تمرکز بر نقش آذربایجان شرقی در انقلاب اسلامی و هشت سال جنگ تحمیلی بر شمرد.

وی با بیان اینکه هنر انقلاب اسلامی باید به مسائل نوپدید جامعه و انقلاب اسلامی واکنش نشان دهد، تصریح کرد: با توجه به نامگذاری سال جاری با عنوان «جهش تولید»،  امروز باید هنر انقلاب اسلامی در خدمت تولید باشد تا با جریان سازی فرهنگی و هنری، چرخه تولید کالای ایرانی فعال‌تر شود، برای مثال ظرفیت صنعت و اقتصاد در آذربایجان شرقی و شهر تبریز می‌تواند دستمایه‌ای برای تولید آثار هنری باشد و در همین راستا «زبان هنر» می‌تواند با بهره‌گیری از سرمایه‌های بخش خصوصی و مشارکت‌های مردمی در رونق تولید اثرگذار باشد.

وی با اشاره به موضوع صادرات سالانه ۲۳ هزار دستگاه تراکتور به کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین گفت: اهمیت رشد صنعتی ایران در منطقه آذربایجان شرقی و صادرات محصول صنعتی به دیگر کشورها موضوع مهمی است که هنر می‌تواند با بیان و انعکاس آن، روحیه امید و اعتماد به نفس را در جامعه تقویت کند.

مرادی بیناباج به رویکرد تمرکز‌زدایی در حوزه هنری و توجه جدی به مراکز استانی اشاره کرد و افزود: مراکز استانی حوزه هنری با تدوین و تبیین برنامه چهار ساله مبتنی بر ظرفیت‌های بومی، جریانی پیشرو، توانمند و کارآمد از هنر انقلاب ارایه خواهند داد.

معاون راهبری استان‌های حوزه هنری با بیان اینکه استان آذربایجان شرقی دارای تاریخ و پیشینه ارزشمندی است، تصریح کرد: تبریز با توجه به وجود شخصیت‌ها و چهره‌های  شاخص دینی، علمی و فرهنگی همچون علامه امینی، علامه طباطبایی، علامه جعفری، آیت الله قاضی طباطبایی، آیت الله مدنی و سایر علما و فقها در کنار مبارزان و قهرمانانی همچون ستارخان، باقرخان و شیخ محمد خیابانی که از خاک گهرخیز این منطقه برخاسته‌اند و در جریان شکل گیری نهضت اسلامی گام‌های مهمی را در طول تاریخ این سرزمین برداشته‌اند، می‌تواند در زمینه تولیدات هنری مبتنی بر تاریخ معاصر، جنبش مشروطه و انقلاب اسلامی بهره‌مند باشد.

مرادی بیناباج ضمن مهم خواندن پیشینه عظیم هویتی آذربایجان شرقی ادامه داد: این تاریخ و حضور انقلابی مردم این منطقه دررنوع خود کم نظیر است و برای سال‌ها می‌تواند منبع و دستمایه ارزشمندی برای تولید آثار هنری باشد، لذا لازم است تا حوزه هنری این استان با مشارکت همه نهادها و گروه‌‌های هنری انقلاب استان، نسبت به بازآفرینی این موضوعات در قالب‌های هنری اهتمام ورزد.

وی با بیان اینکه خاک آذربایجان انسان‌ساز وجریان‌ساز است، تأکید کرد: حوزه هنری آذربایجان شرقی می‌بایست به سرمایه‌های معنوی این خطه توجه ویژه‌ای داشته باشد و در شناسایی و معرفی گنجینه‌های ملی برای جوانان بیش از پیش اهتمام کند.

وی با بیان اینکه یکی از کارکردهای هنر ماندگار کردن وقایع مهم در یادهای مردم است افزود: یکی از نمودهای هنر انقلابی سرود حماسی اسفندیار قره‌باغی، زاده تبریز است که هنوز بعد از سال‌ها ماجرای تسخیر لانه جاسوسی با این قطعه در اذهان مرور‌ می‌شود که به عنوان یک اثر ضد آمریکایی و ضد استکباری شناخته می‌شود، لذا انقلاب اسلامی با کمک هنر پیش رفت و با کمک هنر به مقصود خود که رسیدن به تمدن اسلامی است، خواهد رسید.

مرادی بیناباج نبرد امروز با غرب را درساحت هنرو رسانه عنوان کرد و گفت: امروز نبرد ما با شیطان بزرگ، آمریکا با سلاح هنر و رسانه است لذا مراکز استانی حوزه هنری باید به وجه رسانه‌ای هنر بیش از پیش توجه کند‌.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال