چهارشنبه 5 آذر 1399
زارعی درگذشت کریم اکبری مبارکه را تسلیت گفت

کریم تئاتر ایران گلی از هنرمندان متعهد کشور بود

کریم اکبری مبارکه
    -     کد خبر: 12169
    -     تاريخ انتشار : 1399/8/8|22:40
کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری درگذشت کریم اکبری مبارکه را تسلیت گفت.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری طی پیامی درگذشت این هنرمند را به جامعه تئاتر کشور و خانواده آن مرحوم تسلیت گفت.

متن این پیام چنین است:

«مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری بارها از دانش و توانایی‌های کریم اکبری مبارکه بهره برده است. وی بسیاری از جشنواره‌های حوزه هنری را با کارشناسی های خود همراهی کرده و همواره یکی از فعالان هنرهای نمایشی در این مرکز بود.

آقا کریم تئاتر ایران هنرمندی متعهد، با اخلاق و دوست داشتنی بود که با آثار خود همیشه در یادهای هنرمندان تئاتر و علاقه‌مندان به این هنر باقی خواهد ماند. وی با هنرنمایی در آثار فاخری همچون «امام علی» و «مختار نامه» خود را در قلب فرهنگ و هنر ایران اسلامی ثبت و هنر انقلابی خود را به نمایش گذاشت.

با تاسف بسیار، ویروس منحوس کرونا بار دیگر گلی از هنرمندان متعهد و انقلابی سینما، تلویزیون و تئاتر کشور را از میان ما چید تا بیش از پیش نمکی بر زخم‌های هنرمندان این روزهای تئاتر کشور بپاشد.

مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری فقدان این هنرمند انقلابی را به جامعه هنری و تمامی دوستداران آن تسلیت گفته و از خداوند منان برای بازماندگانش صبر جمیل مسئلت دارد.»

 

گفتنی است، کریم اکبری مبارکه بازیگر و کارگردان ایرانی سینما و تئاتر بود. مشهورترین نقش وی در سینما نقش سرکرده در فیلم مرگ یزدگرد و در تلویزیون نقش ابن ملجم مرادی در سریال امام علی و اَحمَر بن شُمَیط در سریال مختارنامه بوده‌است.

کریم اکبری مبارکه متولد ۱۳۳۲ از بازیگران با سابقه تئاتر، سینما و تلویزیون ایران است که بر اثر ابتلاء به بیماری کرونا، در سن ۶۸ سالگی چشم از جهان فروبست.

کریم اکبری مبارکه در آثار هنرمندانی چون قطب الدین صادقی، مجید سرسنگی، مجید جعفری و بهزاد فراهانی به ایفای نقش پرداخته بود.

«پهلوان اکبر می‌میرد» نوشته بهرام بیضایی به کارگردانی ابراهیم سخن‌سنج، «دیکته و زاویه» نوشته غلامحسین ساعدی به کارگردانی عبدالله اکبری، «جان‌نثار» نوشته بیژن مفید به کارگردانی عبدالله اکبری، «تیرکمان» نوشته محمود جعفری به کارگردانی عبدالله اکبری، «کوچ» نوشته و کارگردانی بهزاد فراهانی، «عروس» نوشته و کارگردانی بهزاد فراهانی، «نسل آواره» نوشته منوچهر شهپر به کارگردانی گروهی، «ارباب پونتیلا و نوکرش ماتی» نوشته برتولت برشت به کارگردانی محمد جعفری، «مرگ یزدگرد» نوشته و کارگردانی بهرام بیضایی، «خاک تا افلاک» به کارگردانی محمود فرهنگ، «در اعماق» نوشته ماکسیم گورکی به کارگردانی محمد کوثر، «پیتولاسیون» نوشته و کارگردانی نورالله حسینخانی، «سیمرغ سیمرغ» نوشته و کارگردانی قطب‌الدین صادقی، «یکی بود یکی نبود» نوشته و کارگردانی مجید سرسنگی، دستیار کارگردان در نمایش «اکبر آقا آکتور تئاتر» به کارگردانی اکبر عبدی و «آن شب که تورو زندانی بود» به کارگردانی مجید جعفری از جمله فعالیت‌های زنده یاد مبارکه در عرصه تئاتر ایران بوده است.

اکبر مبارکه در عرصه سینما نیز در فیلم‌های «مرگ یزدگرد»، «مقاومت»، «مسافران»، «دیدار»، «چند می گیری گریه کنی»، «روزهای زندگی»، «ترانه شرقی»، «قندون جهیزیه» و «عطر داغ» به ایفای نقش پرداخته بود.

«بچه مهندس»، ««پشت بام تهران»، «خروس»، «جراحت»، «مختارنامه»، «امام علی» و «گرگ ها» از جمله مجموعه‌های تلویزیونی هستند که زنده یاد مبارکه بازی در آنها را در کارنامه کاری خود به ثبت رساند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال